CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

 Czy wiesz, jak ważny jest dotyk w prawidłowym rozwoju Twojego dziecka?

Czy wiesz, jak ważny jest dotyk w prawidłowym rozwoju Twojego dziecka?

 

 

 

 

 

 

 

 

Cieniutka, delikatna, wrażliwa i taka aksamitna… Uwielbiasz dotyk skóry swojego maleństwa. A czy wiesz, że dziecko potrzebuje Twojego dotyku, by być szczęśliwym, prawidłowo się rozwijać i zdrowo rosnąć?

Dziecko czuje przez skórę
Dla maleństwa dotyk jest źródłem informacji o otaczającym go świecie. Dzięki niemu niemowlę odczuwa i reaguje na zagrożenie – ból, temperaturę, podrażnienie skóry, ucisk itd. Poprzez dotyk kształtuje się poczucie bezpieczeństwa maluszka. Dotyk ma wpływ na kształtowanie się psychiki i relacji społecznych dziecka z otoczeniem oraz jego rozwój w okresie wczesnoniemowlęcym.

Leczniczy dotyk
Lekarze, w tym przede wszystkim psycholodzy, zgodnie zalecają jak najintensywniejszy kontakt z dzidziusiem przez dotyk, głaskanie, przytulanie. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się np. kontakt fizyczny mamy z noworodkiem zaraz po stresie porodowym, a akże zachęca się mamy dzieci przebywających w inkubatorze do jak najczęstszego ich dotykania. Dzięki takim kontaktom dzieci są spokojniejsze i szybciej wracają do zdrowia. Także maluszki z problemami rozwojowymi często są noszone – kontakt fizyczny z opiekunkami pomaga im w konkretnych problemach. Oprócz naturalnych czynności, takich jak przytulanie, głaskanie maluszka, możesz zapewnić mu dodatkową porcję dotyku w postaci leczniczego masażu.

Jak prawidłowo masować maluszka?
Masaż małego dziecka to właściwie delikatny dotyk, przypominający muskanie skóry opuszkami palców. Koniecznie należy zwracać uwagę na reakcję malucha. Gdy bobaskowi nie podoba się masaż, należy go przerwać. Wszystkie ruchy należy powtórzyć średnio trzy razy i wykonywać je powoli, regularnie, spokojnie, w jednakowym tempie. Ma być on przyjemnością dla dziecka i rodziców.

Kiedy najlepiej wykonywać masaż?

Najlepszą porą na masaż dziecka jest moment zaraz po kąpieli, przed wieczornym karmieniem i nocnym wypoczynkiem. Łagodny, czuły dotyk rąk mamy lub taty uspokaja dziecko, wprowadza je w dobry nastrój, daje poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Dobrze, gdyby masaż zaraz po kąpieli stał się rytuałem. Wszelka powtarzalność, systematyczność dobrze wpływa na dziecko.

Masaż – jak to zrobić – krok po kroku
Główka i twarz
Główkę dzidziusia masuj bardzo delikatnie obiema rękami, przesuwając dłonie od czubka głowy, za uszami, do brody. Następnie powoli przesuń palce od środka czoła na zewnątrz,
dalej aż do potylicy. Swoje palce poprowadź wzdłuż linii brwi na zewnątrz, poczynając od nasady nosa, kończąc okrężnymi ruchami w okolicach skroni. Teraz poprowadź palce po obu stronach nosa, następnie zatocz kręgi wokół ust, spróbuj wywołać uśmiech na buzi swojego maleństwa.

Za uszkami i pod brodą
Teraz połóż palce za uszkami dziecka i gładząc skórę dwoma palcami, przesuń dłonie w kierunku brody (powtórz czynność kilka razy). Masaż twarzy można zakończyć, przesuwając dłonie po czole od środka w kierunku skroni.


Ramiona
Masaż mięśni rąk wykonuj z góry na dół. Równocześnie chwyć obie rączki powyżej nadgarstków i podnieś je delikatnie do góry. Rozłóż ramiona dziecka i zataczaj nimi kręgi nad jego klatką piersiową.

Przedramiona i dłonie
Jedną ręką luźno i delikatnie obejmij nadgarstek bobaska, drugą ręką lekko gładź ramię od barku aż po nadgarstek. Następnie otwórz kciukiem dłoń dziecka i masuj każdy paluszek, obracając go delikatnie między swoim kciukiem i palcem wskazującym. Teraz pogłaszcz dłoń maleństwa i delikatnie zatocz na niej kręgi opuszkami swoich palców.


Klatka piersiowa
Połóż swoje dłonie całą powierzchnią na piersiach dziecka i delikatnie głaszcz klatkę piersiową, kierując ręce wzdłuż żeber na zewnątrz, następnie w dół w kierunku bioder i później ku górze, tak aby dłonie spotkały się w okolicach mostka. Powtórz kilka razy.


Brzuch
Brzuszek masuj ruchami okrężnymi od prawego do lewego dołu biodrowego, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż brzucha przynosi maleństwu ulgę np. w czasie napadu kolki. Pamiętaj, aby w czasie całego masażu utrzymywać kontakt wzrokowy z maleństwem oraz czule do niego przemawiać.

Nogi
Najpierw chwyć delikatnie lewą ręką nóżkę dziecka w kostce, a prawą ręką obejmij nóżkę po stronie zewnętrznej i przesuń ją delikatnie aż po pośladki maleństwa, następnie przesuń dłoń w górę, chwyć nią nóżkę w kostce, a lewą ręką, w tym momencie już wolną, zacznij masaż przy pośladkach po stronie wewnętrznej. Powtórz kilka razy i nie zapomnij o drugiej nóżce dziecka.

Stopy
Obejmij stopę maluszka i przesuń swój kciuk od pięty do palców, jednocześnie uciskając stronę podeszwową. Teraz ruchami okrężnymi masuj delikatnie mięśnie na podeszwach stóp. Następnie jedną ręką chwyć nóżkę dziecka w kostce, a drugą delikatnie głaszcz każdy paluszek po kolei, wpierw go odchylając.

Od głowy aż po palce
Bardzo delikatny masaż łączony, począwszy od głowy aż po palce stóp, oraz delikatny masaż od czubka głowy przez ramiona po koniuszki palców kończy masaż przedniej części tułowia.

Plecy i pośladki
Masuj ramiona i ręce aż po koniuszki palców. Potem od czubka głowy przez plecy i pośladki do palców stóp. Masuj ruchami podłużnymi i kolistymi obie łopatki, z góry na dół i na boki. Obrysuj żebra.

Pośladki i łydki
Rozruszaj pasma mięśni po prawej i lewej stronie kręgosłupa aż do pośladków. Później delikatnie wszystkimi palcami masuj mięśnie pośladków. Następnie masuj nogi od bioder aż do palców stóp, a potem delikatnie wymasuj mięśnie paluszków.

Zakończenie
Głaskaj całe ciało od czubka głowy po koniuszki palców, najpierw z przodu, potem z tyłu.


Codziennie łatwiej
Patrzysz na powyższe wskazówki i myślisz: „skomplikowane”? Tylko z początku będziesz zerkać na kartkę z instrukcją, potem będziesz wykonywała masaż niemal automatycznie. Kolejne ruchy mają swoją logikę, którą szybko dostrzeżesz i zapamiętasz. Jeśli jednak będziesz mieć z tym problemy – nie przejmuj się. Wystarczy, że będziesz czule gładzić dziecko, delikatnie wmasowując w jego ciało oliwkę lub mleczko. Bo przecież najważniejszy jest dotyk.

Ważne!
Przed wykonaniem pierwszego masażu (szczególnie w przypadku wcześniaków) należy skonsultować się z pediatrą w kwestii ewentualnych przeciwwskazań.


Masuj i pielęgnuj zarazem

Do masażu delikatnej skóry dziecka dobrze jest użyć produktów, które zwiększą poślizg Twoich dłoni na skórze maluszka, a jednocześnie zapewnią mu optymalną pielęgnację, nawilżenie i ochronę.
Szczególnie polecamy Mleczko nawilżające NIVEA Baby . Dokładnie nawilża i zapobiega wysuszeniu skóry. Ponieważ zawiera kojący pantenol i naturalne minerały, wzmacnia barierę ochronną skóry. Lekka konsystencja mleczka zapewnia łatwe rozprowadzanie i szybkie wchłanianie. Dzięki wygodnej pompce jest wyjątkowo łatwe w użyciu.

Idealnym rozwiązaniem dla masażu jest też użycie Oliwki pielęgnacyjnej NIVEA Baby . Zanim rozpoczniesz masaż, nalej odrobinę oliwki na dłoń i pozwól jej się ogrzać od ciepła swoich rąk. Dzięki temu oliwka lepiej się wchłonie i odda skórze maluszka wszystko, co w niej dobre. Oliwka pielęgnacyjna NIVEA Baby zawiera naturalny olejek migdałowy oraz olejek z kiełków pszenicy, które wspomagają nawilżenie skóry, uelastyczniają ją i wygładzają. Łagodnie oczyszcza i pielęgnuje nawet podrażnioną skórę.

Pokochacie te chwile!
Kiedy już nauczysz się odpowiednich gestów masażu, gdy dzidziuś zaprzyjaźni się z nowym codziennym rytuałem, będziecie czekać na te wspólne chwile z niecierpliwością. Maluszek uwielbia łagodny, czuły i delikatny dotyk, dzięki któremu czuje się bezpieczny, kochany, zadbany. A Ty, obdarzając go nim, coraz silniej zacieśniasz więź między sobą a dzieckiem.


Więcej informacji na: www.NIVEA.pl/baby .

 

 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner