CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Ważna rola Taty

Ważna rola Taty


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponieważ żadna mama nie zaspokoi wszystkich potrzeb dziecka ważne jest by także tata na swój własny sposób budował trwałe relacje z maluchem. Mężczyźni inaczej zwracają się do swoich dzieci, inaczej się z nimi bawią dając wyjątkową zachętę do rozwoju. Tata daje dziecku coś innego niż mama, dlatego tak ważne jest wzajemne uzupełnianie się w opiece nad dzieckiem oparte na akceptacji odrębności swoich ról- to przyniesie i rodzicom i maluszkowi wiele korzyści.

Tata w swojej odmienności od mamy jest dla dziecka bardzo atrakcyjny- jego skóra w dotyku jest inna, inaczej też pachnie. Głos i twarz taty to ciekawa odmiana i nowe doznania dla malucha, który spędza cały dzień tylko z mamą. Często też po całym dniu rozłąki w ramionach stęsknionego taty jest bardziej kojąco niż u mamy, której nastrój –np. zmęczenie czy stres- odczuwa dziecko.

 

Mamy kilka rad dla taty na wzmocnienie relacji z pociechą:
 - uśmiechaj się sam do swojego dziecka i zawsze staraj się odwzajemnić jego uśmiech, naśladuj miny by nawiązać kontakt ze swoim dzieckiem.
 

- mów do malucha. Nie musisz od razu używać dziecinnych zdrobnień jeżeli Cię to krępuje- mów swoim „językiem”. Nie wiesz co mówić? Wszystko, co masz do powiedzenia będzie niezwykle atrakcyjne dla dziecka, mimo że nic nie zrozumie z Twojej opowieści. Głos Taty jest dla niemowląt i małych dzieci ciekawy sam w sobie tym bardziej gdy Tata kieruje swoją uwagę na małego słuchacza.
 

- dotykaj, całuj, głaszcz, łaskocz, masuj maluszka, te proste czynności znakomicie pobudzą rozwój dziecka i wpłyną pozytywnie na Wasz kontakt.
 

- korzystaj z okazji do kontaktu z dzieckiem. Nie czekaj na lepszy moment, aż maluch podrośnie i stanie się bardziej kontaktowy. Zadbaj o kontakt już teraz. Twoja pomoc w codziennych czynnościach przy dziecku, choćby tylko tych wieczornych jest ważna dla całej rodziny-rozwoju maluszka, waszych więzi, samopoczucia mamy.
 

- uwierz w siebie i nie zrażaj się niepowodzeniami, mamy też popełniają błędy. Dla Twojego dziecka istotna jest nie tylko uwaga mamy, ale też Twoja obecność. Jesteś ważny i potrzebny- od zaraz.
 

Fakt, że matka jest tylko jedna oznacza, że nigdy jej nie zastąpisz nie próbuj więc jej dorównać ani tym bardziej się z nią porównywać- to mija się z celem. Nie chodzi o to by być kopią mamy, ale świadomym rodzicem- jesteś Tatą, osobą równie ważną dla dziecka jak mama i bardzo od niej odmienną i to właśnie jest dziecku potrzebne.autor:
Anna Dragańska vel Dragan-Tomczak


 

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner