CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

MiniMini dba o bezpieczną zabawę

MiniMini dba o bezpieczną zabawę

 

 


 


Jak sprawdzić, czy zabawka którą kupujemy jest bezpieczna dla naszego dziecka? Skąd mieć pewność, że kupione przez nas urządzenie do zabawy w ogrodzie jest pozbawione wad, które mogą zagrażać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania udziela TÜV Rheinland Polska – nowy partner akcji społecznej „Bezpieczne place zabaw z MiniMini”.

 

Zabawki sprzedawane na europejskim rynku powinny posiadać znak jakości CE. Aby dany produkt uzyskał ten certyfikat musi przejść szczegółowe badania. Specjalne urządzenia kontrolują ostrość krawędzi i wielkość elementów, tak, by nie mieściły się one w buzi malucha. W trakcie ekspertyzy wyroby obciąża się również odpowiednimi odważnikami obserwując nieprawidłowości. Uszkodzony sprzęt często rozpada się na drobne i ostre elementy, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych, dlatego też badania są przeprowadzane bardzo dokładnie. W trakcie kontroli sprawdza się również, czy przedmioty służące do zabawy są wolne od zanieczyszczeń lub pasożytów.

 

Szczegółowej analizie poddawana jest nie tylko zabawka, lecz także instrukcja obsługi. Powinna być ona jasna i prosta, tak, aby w mało skomplikowany sposób rodzic mógł przeprowadzić montaż urządzenia. Przeprowadzana jest także weryfikacja zawartości etykiety. Powinny się na niej znaleźć następujące informacje: nazwa zabawki, producenta oraz importera, wspomniany znak CE oraz informacja czy artykuł może być przeznaczony dla dzieci poniżej 3 roku życia. Ta ostatnia wiadomość może być zamieszczona w postaci znaku graficznego.

 

Wielu producentów zabawek posiada w ofercie również produkty ogrodowe. W przeciwieństwie do tych używanych w domu, kształtujących wyobraźnię, zabawki „terenowe” najczęściej służą rozwojowi fizycznemu dziecka.

W czasie zabawy na ogrodowym sprzęcie dzieci często wykonują niezliczoną ilość ćwiczeń. Podczas takich harców są szczególnie narażone na urazy, dlatego produkty przeznaczone do tych zajęć muszą spełniać dodatkowe normy bezpieczeństwa. W tym celu sprzęty ogrodowe poddawane są badaniom, mającym na celu kontrolę tego typu urządzeń. W pierwszej kolejności sprawdzana jest statyczna wytrzymałość konstrukcji. W zależności od tego, dla ilu dzieci jest przeznaczone urządzenie, dobiera się odpowiednie obciążenia. Następnie kontroluje się najwyższy punkt, na który maluch może się wspiąć. Nie może on przekraczać 2,5 metra. Późniejszym etapem jest przegląd barierek. Oprócz tego, że nie mogą być one niższe niż 60 cm, muszą również przejść test dynamicznego wyrwania. Bada się również liny, które powinny posiadać odpowiednią średnicę, tak by dziecko mogło je bezpiecznie objąć i się nie skaleczyć. Weryfikuje się także średnice szczebli, ich liczbę, rozmiar oraz kąt nachylenia. W przypadku urządzeń o większych gabarytach ważne są badania zakleszczenia głowy, szyi, palców czy odzieży. Urządzeniami symulującymi różne części ciała dziecka kontroluje się wszelkie otwory mogące narazić je na uwięzienie.

 

Więcej informacji dotyczących bezpiecznej zabawy znajdziecie na blogu eksperckim w portalu www.placezabaw.minimini.pl redagowanym przez specjalistów z TÜV Rheinland Polska – firmy zajmującej się certyfikacją miejsc i produktów przeznaczonych dla dzieci, http://placezabaw.minimini.pl/blog/kategoria/bezpieczna-zabawa.html.

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner