CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJA

Rozwój dziecka – pierwszy trymestr

Twoje dziecko rozwija się w brzuchu przez czas 9 miesięcy kalendarzowych lub 10 miesięcy księżycowych. Lekarze określają czas ciąży za pomocą tygodni, których powinno być 40. Ilość dni od poczęcia do urodzenia potrzebna do pełnego ukształtowania się dziecka­ i wynosi 266.

 

Przebieg ciąży obejmuje trzy trymestry. Pierwszy trwa od zapłodnienia do 13. tygodnia, kształtują się wtedy wszystkie tkanki i narządy potrzebne do życia, powstaje pępowina i łożysko. W drugim trymestrze, między 14. a 27. tygodniem organy dziecka rozwijają się i doskonalą (z tzw. pierwotnych stają się ostatecznymi). Trzeci trymestr to moment ujawniania się różnic osobowościowych i przybierania na wadze, trwa on od 28. do 40. tygodnia, ale już w 37. dziecko jest dojrzałe w takim stopniu, że może się urodzić.

Pierwszy miesiąc

Zaraz po poczęciu zarodek przemierza drogę z jajowodu, gdzie nastąpiło zapłodnienie, do macicy, gdzie pod koniec tygodnia zagnieździ się w błonie śluzowej. Droga zapłodnionej komórki trwa około siedmiu dni (w tym czasie mogą powstać jednojajowe bliźnięta). Po zagnieżdżeniu embrion zachowuje się przez pewien czas jak „pasożyt”, ponieważ pobiera cukier z krwi matki wprost z naczyń włosowatych macicy. Każdego dnia powiększa się dwukrotnie, dlatego po miesiącu jest już dziesięć tysięcy razy większy niż był zaraz po poczęciu. Tworzy się zamknięty system naczyń krwionośnych serca, powstają uszy, nos, nerki, tarczyca, żołądek, jelita, pęcherzyk żółciowy, kończyny. Zawiązki układu nerwowego tworzą się 13. dnia, a 21. zaczyna bić serce – większość matek nie wie jeszcze wtedy, że jest w ciąży.

Drugi miesiąc

Dalej trwa bardzo intensywna praca nad tworzeniem najważniejszych organów i powstają płuca, wątroba, trzustka, tchawica. Różnicują się dłonie i stopy, a także mięśnie i kości. Dziecko zaczyna się indywidualizować – wykształcają się linie papilarne oraz twarz. Pod koniec tego miesiąca kończy się zarodkowy (embrionalny), a zaczyna płodowy okres rozwoju człowieka. Maluszek zaczyna wykonywać spontaniczne ruchy, wygina grzbiet i kark oraz podnosi się i opada. Od poczęcia zwiększył swoje rozmiary aż 40 tysięcy razy i waży obecnie 10 gram. Wszystkie podstawowe narządy wewnętrzne są już ukształtowane, zajmują właściwe miejsca i pełnią swoje funkcje. W internecie oraz na forum o ciąży można zobaczyć wiele fascynujących zdjęć nienarodzonych dzieci z tego okresu.

Trzeci miesiąc

Dziecko zaczyna przygotowywać się do wykonywania czynności potrzebnych, gdy będzie musiało rozpocząć samodzielne życie tj. do oddychania, pobierania pokarmu, wydawania głosu, poruszania się. Staje się zatem bardzo aktywne – przeciąga się, podskakuje, ziewa, dotyka ręką różnych części głowy, rusza ustami, wykonuje ruchy rotacyjne wzdłuż osi ciała. Potrafi już poruszać palcami stóp, zaciska dłoń w piąstkę, otwiera i zamyka usta, marszczy czoło, krzywi się, drży, podciąga i prostuje ręce oraz nogi. Rusza biodrami, przegubem, stopami i palcami, obraca głowę, rusza gałkami ocznymi, robi grymasy mięśniami twarzy, przeciwstawia kciuk pozostałym palcom. Stopniowo ruchy stają się szybsze i bardziej płynne. W dziewiątym tygodniu prostują się plecy, dzięki czemu głowa nie opada już na brzuszek, a górna część klatki piersiowej i ramiona staje się wrażliwa na dotyk. Na dłoniach i stopach pojawiają się zawiązki paznokci, a na skórze wyrasta meszek płodowy (tzw. lanugo).

 

 

N.D.

CODZIENNE ZMAGANIA

ZDROWIE DZIECKA

PORADY MEDYCZNE

ROZWÓJ DZIECKA

RODZICE

WYCHOWANIE

PIELĘGNACJA DZIECKA

ZAKUPY DLA DZIECKA

CIEKAWOSTKI

BĘDE MAMĄ

ZDROWE ODŻYWIANIE

CO JEST GRANE

CZAS SPĘDZONY Z DZIECKIEM

EDUKACJANie przeocz żadnej
ważnej wiadomości!
Zapisz się już dziś!

Partner